POZNAJ SWOJE MIASTO - DZIEJE ŻARSKIEGO RADIA I TELEWIZJI

  • 09.10.2019, 16:03
  • Urszula Łukasik
20191002_psm_radioitelewizja.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dzieje żarskiego radia i telewizji.

 

 

 

Urszula Łukasik

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Widz
Widz 11.10.2019, 18:30
Czuję lekki niedosyt po obejrzeniu materiału.

Nie wspomniano ani słowem o radiofonicznych emisjach od lat 90. (tj. Twoje Radio Jowisz, potem Złote Przeboje z Wieży Ciśnień, Radio Maryja z Olbrachtowa - do czasu powstania RTCN Wichów.. i obecnie Eska z Olbrachtowa). Dodam, że planowano nawet budowę obiektu nadawczego w okolicach Góry Żarskiej - w najwyższym punkcie regionu. To byłoby świetne miejsce do emisji, co potwierdza to, co daje się odebrać w okolicach Wieży Promnitza (stale czeskie sygnały radiofoniczne z odległości powyżej 200 km).
Ogółem odbiór stacji radiofonicznych w Żarach to dosyć długi temat - praktycznie bez zarzutu można słuchać stacji średniej mocy z odległości blisko 100 km (np. Jelenia Góra, Liberec).

Odnośnie telewizji - rzeczywiście sygnał z Jemiołowa w części miasta nie był wybitnie silny, przy czym już pod koniec lat 70. można było kierować anteny na ośrodek w Śnieżnych Kotłach. Widać to też po zdjęciach zamieszczonych w materiale - spora część anten była ustawiona na południe. I dzisiaj to popularny kierunek montażu anten naziemnych. Generalnie dobrze skonstruowane instalacje zbiorcze umożliwiały w naszym mieście dobry odbiór kanałów z ówczesnej Czechosłowacji oraz NRD.

Natomiast przedwojenna część bez zarzutu :)

Pozostałe