Dom i altana z drewna – życie bliżej natury

  • 29.06.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Dom i altana z drewna – życie bliżej natury
Drewno jest bardzo klasycznym surowcem. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach, a w budownictwie towarzyszy ludzkości od samego początku jej istnienia. Postanowiliśmy się przyjrzeć lepiej takiemu rozwiązaniu. Szczególnie jeśli chodzi o budowę domów i altan drewnianych.

Drewno to nie tylko moda, to także bardzo praktyczny surowiec o parametrach ekologicznych i prozdrowotnych

Domy i altany drewniane stają się coraz częstszym widokiem w polskim krajobrazie. O popularności drewna decyduje kilka czynników. Pokrótce przypomnijmy część z nich:

  • Drewno jest surowcem odnawialnym

  • Drewno jest bardzo ekologiczne

  • Drewno jako materiał budowlany wykazuje właściwości prozdrowotne

  • Altany drewniane i domy z tego materiału często są stosunkowo tanie w produkcji

Wokół drewna narosło jednak wiele mitów. Jedni mówią, że jest to surowiec przestarzały, o niewielkim zastosowaniu w budownictwie, inni podkreślają, że jest to surowiec przyszłościowy, z którego coraz więcej osób będzie korzystać. Pamiętajmy, że trendy ostatnich lat wykazują, iż konsumenci coraz częściej kierują się nie tylko ceną i wygodą, ale zależy im przede wszystkim na zdrowiu i ekologii. Współcześnie obserwujemy bardzo pozytywną tendencję w kierunku zwiększenia się świadomości na temat odpowiedzialności wobec planety, która przejawia się np. w kwestii doboru materiałów do budowy domu. Altana drewniana lub jakakolwiek konstrukcja z drewna musi być jednak stworzona zgodnie z pewnymi zasadami – warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co na temat drewna mówią profesjonaliści?

Aby zgłębić lepiej zagadnienie, zapytaliśmy o interesujące kwestie związane z drewnem specjalistę od ekologicznej architektury – dyrektora Przemysława Balcewicza. Zapraszamy na krótki wywiad:

Dz: Dlaczego drewniane domy są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska i ekologiczne?

Przemysław Balcewicz: To jest bardzo rozbudowany temat. Przede wszystkim, drewno jest surowcem odnawialnym, nigdy go nam nie zabraknie. To kwestia bardzo istotna. Zwróćmy uwagę, że beton w dzisiejszych czasach staje się coraz większym problemem, produkowany jest z piasku, którego zaczyna brakować, chociaż wiele osób zdaje się bagatelizować takie kwestie. Poza tym drewno wymaga mniej nakładów energetycznych podczas obróbki. W Polsce energia niestety nie pochodzi z „czystych” źródeł, więc liczy się każda zaoszczędzona jej wartość. Co więcej, drewniane wnętrza łatwiej jest ocieplić. Łączy się to z tym, co wcześniej powiedziałem – oszczędnością energii.

Dz: Często podnosi się, że domy i altany drewniane są znacznie bardziej przyjazne dla zdrowia człowieka, czy to prawda? Jeśli tak, to z jakich czynników to wynika?

Przemysław Balcewicz: Tak, niewątpliwie coś w tym jest. Wynika to z wielu czynników. Jednym z głównych jest fakt, że drewniane domy utrzymują naturalny bilans wilgoci. Działa to pozytywnie dla osób wrażliwych na kwestie otoczenia. Poza tym drewno jest bardzo przyjazne dla alergików, jego elektrostatyczne właściwości sprawiają, że w takich wnętrzach nie unosi się kurz. Zawarte w żywicy olejki eteryczne mogą za to poprawić stan naszych dróg oddechowych i płuc.

Dz: Jakkolwiek kwestie ekologi i zdrowia są istotne, wiele osób interesuje się jednak trwałością takich rozwiązań, czy drewno jest surowcem wytrzymałym?

Przemysław Balcewicz: Nie ulega wątpliwości, że dom z drewna lub altana drewniana są konstrukcjami narażonymi na dosyć mocne zjawiska pogodowe i zewnętrzne. Kwestię komplikuje polski klimat – amplituda u nas jest stosunkowo wysoka, co nie działa korzystnie na materiały budowlane. Wiąże się to z koniecznością korzystania z odpowiedniego drewna. Na przykład w naszej firmie, Eko Architektura korzystamy z drewna z północy – jodłowego i sosnowe, które jest bardzo wytrzymałe. Wykorzystywane drewno jest suche, dokonujemy także impregnacji i zabezpieczamy przed powstawaniem kondensatu. Ważny jest też projekt i sam montaż. Jeśli połączymy te wszystkie czynniki, powstanie nam naprawdę stabilna i wytrzymała konstrukcja, nie trzeba się o to martwić.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: