Jak zaoszczędzić na AC? Sześć rzeczy, które wpływają na wysokość składki

  • 18.09.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak zaoszczędzić na AC? Sześć rzeczy, które wpływają na wysokość składki
AC (autocasco) to nieobowiązkowe ubezpieczenie twojego samochodu od jego zniszczenia lub kradzieży. Zapewne zastanawiasz się, czy nie warto byłoby posiadać takiego ubezpieczenia. To, co bardzo ważne, to to, że zabezpiecza cię ono także przed skutkami szkód z twojej winy. Ubezpieczenia AC potrafią być jednak dość drogie, dlatego czasem pozostajemy przy zakupie jedynie obowiązkowego OC.

Co wpływa na cenę AC?

Każdy zakład ubezpieczeniowy ma własne kryteria, służące do wyceniania składki na AC. Pod uwagę branych jest bardzo wiele czynników mających wpływ na cenę. Do najpopularniejszych należą:

• Wartość samochodu

Wartość składki na ubezpieczenie AC jest procentem wartości samochodu (sprawdź: https://www.compero.pl/ubezpieczenia-samochodowe/kalkulator-oc-ac). Ewentualna wypłata z polisy ma pokryć przynajmniej częściowo utratę wartości samochodu, stąd zrozumiałym jest, że składka jest wyliczana proporcjonalnie do wartości auta. Jeśli mamy bardzo drogie auto, to możemy tylko z tego powodu spotkać się z odmową. Ubezpieczyciel może nie chcieć brać na siebie ryzyka wypłaty ogromnego odszkodowania.

• Model, marka, wiek pojazdu

To bardzo ważne parametry chyba dla wszystkich ubezpieczycieli. Z jednej strony są potrzebne do oceny kosztów ewentualnych napraw i części zamiennych. Z drugiej strony - ubezpieczyciel sprawdza te dane w statystykach zdarzeń drogowych.

• Właściciel i użytkownicy pojazdu

Kim jest właściciel pojazdu, gdzie mieszka i gdzie będzie użytkował pojazd. To bardzo ważne dane dla zakładu ubezpieczeń. Długość posiadania prawa jazdy i bezszkodowa do tej pory jazda to coś, co zdecydowanie wpłynie na plus i może obniżyć naszą składkę. Możesz również zostać zapytany, czy inne osoby często będą kierowały samochodem.

• Miejsce parkowania samochodu

Miejsce, gdzie parkujesz ma wpływ na to, czy twój samochód jest bezpieczny. Oczywiście, kradzieże zdarzają się wszędzie, niemniej garaż przydomowy lub podziemny garaż z monitoringiem to lepsze rozwiązanie, niż parkowanie na parkingu niestrzeżonym lub bezpośrednio na ulicy. W takich miejscach samochód jest również narażony na uszkodzenia, a także wandalizm.

• Sposób zabezpieczenia samochodu

Istnieje szereg zabezpieczeń naszego samochodu przed kradzieżą. GPS, immobilizer, autoalarm czy też inne zabezpieczenia mechaniczne będą wpływały na obniżenie składki na AC, ponieważ zmniejszają ryzyko kradzieży.

• Zakres ubezpieczenia

W zależności od tego, jaki zakres wybierzesz, składka na AC będzie wyższa lub niższa. Można wybrać oryginalne części zamienne i naprawę w autoryzowanym serwisie lub tańszą opcję „zwykłego” warsztatu samochodowego i nieoryginalnych części zamiennych. Warto zwrócić uwagę przed jakimi dokładnie zdarzeniami się zabezpieczamy. Co w przypadku zdarzenia z udziałem zwierzęcia lub działaniem sił natury? Warto uważnie przeczytać o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jak znaleźć najlepszą ofertę?

Znalezienie najlepszego dla nas ubezpieczenia może nie być takie łatwe. Na rynku jest bardzo dużo ubezpieczycieli, a ich oferta jest bogata. Ceny potrafią się znacznie wahać. Czy powinniśmy wybrać najtańsze ubezpieczenie? Choć jest to kuszące, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie.

Co zrobić, aby jednak udało się dostać jednocześnie korzystny zakres ubezpieczenia i w miarę niską cenę? Warto zastanowić się nad wyborem AC od razu przy wykupywaniu OC. Jeśli kupimy obie polisy w jednym zakładzie ubezpieczeniowym, to możemy liczyć na korzystną cenę dla takiego pakietu. Ubezpieczycielowi bardziej opłaca się sprzedać nam od razu dwa produkty ubezpieczeniowe, niż szukać kolejnego klienta.

Warto skorzystać z internetowych porównywarek czy kalkulatorów ubezpieczeniowych. To najlepsza opcja dla tych, którym zależy zarówno na korzystnej cenie, jak i na optymalnym zakresie ubezpieczenia. Wybieramy porównywarkę, wpisujemy nasze parametry i szukamy. Korzystając z kalkulatora naprawdę warto zastanowić się nad każdym pytaniem, jakie znajdziemy w formularzu i wybrać odpowiedź zgodną z naszymi preferencjami. Tylko dzięki temu będziemy mogli dostać najlepiej dopasowane do naszych potrzeb propozycje. Pamiętajmy, że najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby nasz samochód był chroniony jak najlepiej.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: