Opłata za zagospodarowanie odpadami komunalnymi - kto ją ponosi i jak się rozliczyć?

  • 07.04.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Opłata za zagospodarowanie odpadami komunalnymi - kto ją ponosi i jak…
Gospodarowanie odpadami komunalnymi należy nie tylko do gminy - my też musimy dołożyć swoją "cegiełkę", aby zostały one poprawnie składowane i odebrane. Dodatkowo naszym obowiązkiem jest również złożenie odpowiedniej deklaracji dotyczącej odbioru śmieci z naszej nieruchomości. W jaki sposób to działa i jakie kroki musimy podjąć? Do kiedy należy zapłacić za śmieci i kto musi złożyć dokumenty w ich sprawie? W jaki sposób najwygodniej się rozliczyć?

 

 

1. Odpady komunalne - co to jest?

2. Kto musi zapłacić za odbiór odpadów komunalnych?

3. Do kiedy należy zapłacić za zagospodarowanie odpadów komunalnych?

4. W jaki sposób rozliczyć się z opłat za śmieci?

 

Odpady komunalne - co to jest?

Mianem odpadów komunalnych określamy wszystkie śmieci, które produkujemy w domu, w ramach codziennego życia. Do tej grupy zaliczamy również niektóre inne nieczystości, za to nie zaliczają się do nich odpady niebezpieczne. Ze względu na zmianę sposobu naliczania opłat za śmieci obecnie ich wysokość zależy od naszego zużycia wody. O ile utrzymanie porządku zalicza się do obowiązków gminy, na terenie której mieszkamy, to deklarację musimy złożyć my. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://przyjazne-deklaracje.pl/oplata-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi/.

 

Kto musi zapłacić za odbiór odpadów komunalnych?

Istnieje kilka grup osób, które są prawnie zobowiązane do wypełnienia i przesłania deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zaliczamy do nich kolejno:

  • właścicieli nieruchomości;
  • współwłaścicieli nieruchomości;
  • użytkowników wieczystych nieruchomości;
  • jednostki zarządzające wyznaczonym terenem lub nieruchomością.

Osoby te muszą również pilnować składania korekt do deklaracji, jeżeli jest konieczność dokonania zmiany w opłacie, na przykład gdy nasze zużycie wody uległo obniżeniu. Do naszych obowiązków zalicza się również wyposażenie nieruchomości w odpowiednie pojemniki na śmieci (w przypadku domów) lub worki. Jeżeli mieszkamy w bloku i zobowiązaliśmy się do segregacji odpadów, musimy także wyrzucać je do odpowiednich kontenerów. Jeżeli się z tego nie wywiązujemy, odbiorca odpadów ma prawo do zmienienia warunków, w ramach których współpracujemy.

 

Do kiedy należy zapłacić za zagospodarowanie odpadów komunalnych?

Deklarację dotyczącą zagospodarowania odpadami komunalnymi musimy złożyć w ciągu 14 dni od momentu wprowadzenia się. Następnie wszelkie opłaty z tego tytułu rozliczamy miesięcznie. W przypadku, gdy w nieruchomości nikt nie mieszka, jesteśmy zobowiązani do płacenia za śmieci tylko w miesiącach, w których zaszła konieczność ich odebrania przez firmę zajmującą się odpadami komunalnymi.

 

W jaki sposób rozliczyć się z opłat za śmieci?

Deklarację zagospodarowania odpadami możemy wypełnić w formie papierowej i zanieść do właściwego nam urzędu, jednak jest to rozwiązanie mało praktyczne. O wiele wygodniej i szybciej jest skorzystać z tzw. e-deklaracji, czyli uzupełnienia i przesłania formularza przez internet. Możemy to zrobić o dowolnej porze, z poziomu ulubionego fotela czy kanapy, a dodatkowo również bez konieczności stania w kolejce. Korzystając z deklaracji elektronicznej nie marnujemy również papieru, a także nie musimy martwić się o to, że nie zdążymy w terminie - nawet jeżeli zapomnimy o złożeniu dokumentu, nadal będziemy w stanie wygodnie wysłać go w ostatnim dniu terminu, wieczorem. Jest to zdecydowanie najpopularniejsze i najprzyjemniejsze narzędzie, z jakiego można skorzystać przy okazji dopełniania obowiązku związanego z odbiorem śmieci.

 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: