Dywany - sekrety pielęgnacji, czyszczenia i aranżacji

  • 6.12.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Dywany - sekrety pielęgnacji, czyszczenia i aranżacji
Dywany to ten element aranżacji bez którego trudno sobie wyobrazić dobrze zaprojektowane wnętrze. Są niezbędne przede wszystkim w salonach, przedpokojach oraz sypialniach. Cenimy je nie tylko ze względu na niezaprzeczalne walory estetyczne, ale również użytkowe. Trzeba jednak przyznać, że dobrej jakości dywany nie należą do najtańszych, dlatego powinny być traktowane jako inwestycja na długie lata. Aby jednak tak się stało, należy o nie odpowiednio dbać. Jak? Na to pytanie odpowie niniejszy tekst.

Dywany doskonale wyciszają pomieszczenie, pomagają utrzymać właściwą temperaturę i wilgotność oraz posiadają całą gamę innych walorów korzystnie wpływając na codzienne samopoczucie i zdrowie mieszkańców.

Dywany i ich pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne, jakim powinny być poddawane dywany nieco się różnią w zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest dany model. Podstawową jednak czynnością, jakiej powinny być poddawane wszystkie kobierce, bez względu na skład surowcowy, jest odkurzanie. Ma ono na celu usunięcie z runa kurzu oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i wbrew pozorom, powinno przebiegać według pewnego schematu. Przede wszystkim należy się zaopatrzyć w specjalną końcówkę do dywanów, która nie będzie niszczyła runa. Ponadto, warto zabieg ten wykonywać w różnych kierunkach, ponieważ wpłynie to pozytywnie na zachowanie sprężystości i eleganckiego wyglądu włosia.

Jak usuwać uporczywe plamy?

Nawet przy zachowaniu maksimum ostrożności, od czasu do czasu zdarza się, że na dywanie pojawi się jakaś trudna do wywabienia plama. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante.pl, przede wszystkim nie należy zwlekać, kiedy bowiem zabrudzenie wsiąknie we włosie, sprawa może być znacznie utrudniona. Najpierw zatem należy osuszyć plamę papierowym ręcznikiem lub chusteczką, a następnie czystą mokrą szmatką spróbować usunąć zabrudzenie. Kluczowe jest tu, aby pocierać je zawsze od zewnątrz ku środkowi, w przeciwnym bowiem razie możemy jeszcze pogorszyć sytuację. Jeżeli plama jest oporna, można sięgnąć po specjalny środek do prania dywanów, jednak należy z tym być bardzo ostrożnym, zwłaszcza w przypadku dywanów wełnianych i jedwabnych. Niewłaściwie dobrany preparat może trwale uszkodzić runo, dlatego, jeżeli posiadamy naprawdę cenne dywany, lepiej od razu oddać je do specjalistycznego zakładu.

Odświeżanie dywanu

Dywany od czasu do czasu, co najmniej co kilka miesięcy wymagają generalnego odświeżenia. W tym celu warto wynieść je na zewnątrz, wytrzepać, a następnie pozostawić nawet na cały dzień na powietrzu. Trzeba tylko uważać, aby nie wieszać ich w pełnym słońcu, od którego kolory mogłyby wypłowieć, a włosie ulec osłabieniu. Następnie dobrze jest wyprać cały dywan za pomocą specjalistycznego środka. Jeżeli mamy oczywiście taką możliwość, znacznie wygodniej będzie to zrobić na dziedzińcu lub podwórzu. Tutaj jednak, podobnie jak w poprzednim wypadku, delikatnych, wełnianych lub jedwabnych dywanów lepiej nie traktować powszechnie dostępnymi specyfikami, ale powierzyć w ręce specjalisty.

Dodatkowe uwagi

Właściwa pielęgnacja jest oczywiście kluczowa dla zachowania dywanów w dobrej kondycji, jednak równie duże znaczenie ma ich przemyślana aranżacja. Przede wszystkim należy unikać miejsc, gdzie byłyby przez cały dzień narażone na działanie promieni słonecznych. Ponadto, stawiając na nich jakiekolwiek meble, czy to fotele, czy stolik kawowy, warto je od czasu do czasu przesuwać o kilka centymetrów w jedną i drugą stronę. W ten sposób unikniemy trwałego wgniecenia i wytarcia włosia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: