Paleciaki, czyli wózki paletowe ręczne - rodzaje i budowa

  • 17.12.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Paleciaki, czyli wózki paletowe ręczne - rodzaje i budowa
Wózki paletowe ręczne, potocznie nazywane paleciakami stanowią istotny element wyposażenia magazynów, sklepów czy marketów. Jakie jest dokładnie zastosowanie tych pojazdów, oraz czy ich budowa jest skomplikowana? Na te oraz wiele więcej pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule! Zapraszamy do lektury!

Paleciaki stanowią idealne rozwiązanie do transportowania towarów na krótkie dystanse. Dodatkowym elementem do wózków paletowych są palety, które dzięki swojej prostej i jednocześnie użytecznej budowie, pozwalają na umieszczenie różnego rodzaju produktów na wózku i przemieszaniu ich w dość komfortowy sposób. Małe rozmiary i wszechstronność paleciaków wpływa na fakt, iż pojazdy te możemy znaleźć w wielu miejscach, takich jak zaplecza sklepów, na samochodach dostawczych, czy też w halach produkcyjnych.

Podstawowe informacje

Warto wiedzieć kilka podstawowych informacji na temat wózków paletowych ręcznych. Jedną z najistotniejszych różnic pomiędzy paleciakiem zwykłym a elektrycznym jest to, iż nie posiada on napędu elektrycznego. Dużą rolę w przemieszczaniu się wózka odgrywa jego ręczne napędzanie. Gdyby nie siła ludzkich rąk, to nie byłoby możliwe unoszenie ładunku czy jazda wózkiem. Maksymalna wysokość, na którą wózki paletowe ręczne mogą podnosić towary to 20 cm, a ich maksymalny udźwig to ok. 2,5 tony.

Ważne! Wszystkie wózki widłowe muszą spełniać normy UTD, a co więcej powinny być wpisane na listę Urzędu Dozoru Technicznego. Mimo to istnieje wyjątek, gdyż od właścicieli paleciaków ręcznych nie wymaga się wpisu do UDT, ani prowadzenia historii przeglądów.

Budowa wózka paletowego ręcznego

Wózki paletowe ręczne, nie mają zbyt skomplikowanej budowy. Pojazdy te składają się z kilku istotnych części, takich jak:

  • rama wózka,
  • widły,
  • pompa,
  • dyszel,
  • koła sterujące,
  • rolki prowadzące.

Wymienione powyżej koła w paleciakach ręcznych mają najczęściej średnicę 180 mm lub 200 mm, a wykonywane są z gumy, nylonu, vulkollanu lub poliuretanu. Jeśli chodzi o rolki prowadzące to ich skład jest podobny do tego w kołach paleciaków - można spotkać podwójne lub pojedyncze rolki.

budowa wózka paletowego ręcznego

Jakie koła wybrać do paleciaka, aby odpowiednio pełnił swoją funkcję? Poniżej znajduje się charakterystyka materiałów, które znajdują się w kołach i rolkach będące istotnymi elementami wózków widłowych.

tabela rodzaje materiałów

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości części do wózków widłowych, zobacz tutaj!

Obsługa wózka paletowego ręcznego

Obsługa paleciaka, nie jest skomplikowana, a nawet można skusić się na opisanie jej jako intuicyjną. Po pierwsze nie wymagane są od użytkownika żadne szkolenia czy kursy przygotowawcze, by móc pracować z wykorzystaniem wózka. Po drugie funkcjonowanie widlaka jest oparte na systemie hydraulicznym, co oznacza, iż podniesienie platformy, gdzie przewożone są towary jest zależne od ciśnienia oleju hydraulicznego. O co dokładnie chodzi? Oznacza to, iż ciśnienie, które jest wynikiem wahadłowego poruszania dźwignią przez operatora wpływa na ruchy wózka paletowego. Wspomniana dźwignia, przy odpowiednim kącie nachylenia pozwala na jazdę wózkiem i kierowanie nim, a także w razie potrzeby, opuszczanie palety znajdującej się na pojeździe.

W sytuacji kiedy zauważamy, iż wózek paletowy nie pracuje poprawnie, np. zdecydowanie za wolno podnosi platformę z towarem, może to oznaczać, że:

- siłownik hydrauliczny został uszkodzony
- zawór przeciążeniowy został zbyt mocno zanieczyszczony

Bez względu na to, która z wyżej wymienionych sytuacji miała miejsce, należy oddać wózek do serwisu, np. tu, gdzie profesjonaliści szybko naprawią występującą usterkę. Jeżeli myślisz, że poradzisz sobie z wymianą wadliwego elementu to możesz zamówić oryginalne części do wózka.

Rodzaje wózków paletowych ręcznych

Te wszechstronne i pomocne urządzenia, jakimi są paleciaki dzielą się na kilka rodzajów. Poniżej znajduje się tabela, w której zostały scharakteryzowane poszczególne typy pojazdów dostępnych na rynku wózków paletowych ręcznych.

rodzaje wózków paletowych ręcznych

tabela rodzaje wózków paletowych ręcznych

Zależy Ci na powiększeniu floty wózków widłowych w Twoim przedsiębiorstwie? Sprawdź ofertę wózków paletowych ręcznych tutaj!

Podsumowanie

Wózki widłowe ręczne dzięki swej budowie oraz połączeniu ich z paletami stanowią bardzo użyteczny sprzęt, który zdecydowanie ułatwia transport towarów o różnych gabarytach. W momencie kiedy decydujemy się na zakup, któregoś paleciaka, należy sprawdzić dostępne modele wózka u znanego i polecanego dealera, tak aby mieć pewność, iż pojazd będzie funkcjonował poprawnie.

Analizując bardzo prostą budowę, jaka charakteryzuje wózki paletowe ręczne, wydają się one odpowiednim wyborem tam, gdzie liczy się czas i jakość wykonywanej pracy.
 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: