Materace – remedium na problemy z kręgosłupem?

  • 16.04.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Materace – remedium na problemy z kręgosłupem?
Szacuje się, że osiem na dziesięć osób doświadczyło w swoim życiu bólu kręgosłupa o różnym natężeniu i odmiennej etiologii. Problemy tego typu często są źródłem poważnych powikłań zdrowotnych i potrafią w znacznej mierze ograniczyć sprawność, dlatego tak ważnym jest prawidłowe leczenie i profilaktyka. I choć materace, nawet te najlepsze, nie zastąpią wizyty u lekarza, odpowiednich leków i rehabilitacji, to bez wątpienia mogą w znacznym stopniu ulżyć naszym cierpieniom i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Aby jednak tak się stało, muszą być precyzyjnie dostosowane do potrzeb danego użytkownika, jego wagi, wzrostu i wieku. W przeciwnym razie nawet najlepszej klasy materace nie tylko nie przyniosą ulgi, ale też przyczynią się do pogłębienia już istniejących problemów.

Materace twarde czy miękkie?

Jeżeli zapytać statystycznego Kowalskiego o materace najlepsze dla kręgosłupa, najczęściej usłyszy się odpowiedź „ortopedyczne”. Niestety jednak wielu z nas nie ma z tymi produktami zbyt dobrych skojarzeń, przez szereg bowiem lat lekarze propagowali twarde modele, a czasami nawet można się było spotkać z zalecaniem spania na podłodze. Jak jednak wykazały najnowsze badania, podejście takie było sporym błędem.

Angielscy naukowcy przeprowadzili test z udziałem trzystu trzynastu osób, które miały ocenić ból pleców w sakli od 1 do 20 natychmiast po przebudzeniu oraz pół godziny po wstaniu z łóżka. Ku zdziwieniu badaczy okazało się, że aż 82 % pacjentów śpiących na materacach średnio-twardych odczuło znaczną poprawę, w porównaniu do zaledwie 68 % osób śpiących na materacach twardych. Za taki stan rzeczy odpowiada fakt, że modele średnio-twarde lepiej dostosowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz zapewnia ciału lepsze podparcie.

Materace bonellowe, kieszeniowe czy piankowe?

Materace bonellowe to opcja najbardziej tradycyjna i ekonomiczna, co, w połączeniu z trwałością i wytrzymałością sprawia, że nadal mają one sporo grono zwolenników. Niestety jednak, ze względu na swoją konstrukcję opartą na zwojach metalowych sprężyn, nie zapewniają one ciału właściwego podparcia i powodują powstawanie kolejnych przeciążeń w czasie snu. Z kolei jeśli chodzi o materace kieszeniowe, nazywane ulepszoną wersją bonellowych, sprawa wygląda podobnie. Są one oczywiście nieco lepszym wyborem, zwłaszcza te wyposażone w strefy twardości, jednak i w tym wypadku nasz kręgosłup nie otrzyma właściwego podparcia.

Najlepszym wyborem będą tutaj bez wątpienia materace piankowe, zwłaszcza termoelastyczne. Produkty te wykonane są z materiału nowej generacji, który, jak informuje konsultant sklepu z materacami Sleeptime.pl, umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała eliminując tym samym wszelkie punkty nacisku. Dodatkowym atutem tych modeli jest ich odporność na wilgoć, doskonała wentylacja, antyalergiczność i antystatyczność. I choć należą do najdroższych opcji, to zakup ich warto potraktować jak inwestycję, która zwróci się szybko w postaci doskonałego zdrowia i samopoczucia każdego ranka.

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka

Materace z pianki termolastycznej będą idealną propozycją dla wszystkich tych, którzy zmagają się z większymi lub mniejszymi problemami z kręgosłupem. Nie znaczy to jednak, że osoby zdrowe powinny kierować swoje kroki ku dużo tańszym modelom bonellowym. W takiej sytuacji najlepiej kierować się zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” i od razu zainwestować w lepszy produkt piankowy. Warto tu też podkreślić, że materace te cechuje wysoka wytrzymałość i trwałość, co czyni je zakupem na lata.

Grupa Tipmedia
Podziel się: