Fotowoltaika a ulga na termomodernizację - poznaj nową ulgę podatkową 2019

  • 15.04.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Fotowoltaika a ulga na termomodernizację - poznaj nową ulgę podatkową…
1 stycznia 2019 zapisze się wielkimi literami w historii polskiego prawa podatkowego - od tego dnia każda osoba fizyczna, która zainwestuje w termomodernizację budynku mieszkalnego, wydatki te może odliczyć od podstawy opodatkowania. Ulga ma zachęcić Polaków do inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym ogniwa fotowoltaiczne, których instalacja będzie teraz bardziej opłacalna.
  1. Fotowoltaika a nowa ulga podatkowa 2019

  2. Forowoltaika w Zielonej Górze

 

Nowa ulga podatkowa została wprowadzona na mocy rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 28.12.2018 r. i dotyczy wszystkich inwestycji termomodernizacyjnych przeprowadzonych po 1 stycznia 2019 oraz tych, które zostały rozpoczęte przed tym terminem, ale zakończą się już w 2019 roku. W przypadku fotowoltaiki, od podstawy opodatkowania można odliczyć zarówno koszt samych ogniw, jak również ich osprzętu oraz montażu.

 

Fotowoltaika a nowa ulga podatkowa 2019

 

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztu instalacji fotowoltaicznej w wysokości maksymalnie 53 000 zł. Jeżeli podstawa opodatkowania podatnika będzie mniejsza niż ulga z tytułu termomodernizacji, ulgę tę można rozliczyć kolejnych latach. Całość powinna zostać odliczona maksymalnie do 6 lat od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek. Dzięki temu każdy, kto zainstaluje ogniwa fotowoltaiczne może zaoszczędzić w sumie blisko 10 000 zł podatku! Co ważne, ulga przysługuje każdej osobie fizycznej, bez względu na formę opodatkowania. Aby odliczyć ulgę termomodernizacyjną trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym została zainstalowana fotowoltaika, jednak odliczeniu nie podlegają wydatki, które zostały pokryte ze środków pochodzących z dofinansowania lub te, które zostały uznane za koszt uzyskania przychodu.

 

Fotowoltaika w Zielonej Górze
 

Sposób rozliczania nowej ulgi podatkowej najłatwiej zrozumieć na przykładzie.

 

Pan Michał jest właścicielem budynku mieszkalnego, jednorodzinnego. W instalację fotowoltaiczną zainwestował 23 000 zł - wszystkie wydatki poniósł w kwietniu 2019. W rozliczeniu podatkowym PIT za rok 2019 będzie mógł odliczyć całość inwestycji, co przyniesie mu oszczędności rzędu 4 140 zł - w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, lub 4 370 zł przy opodatkowaniu podatkiem liniowym. Gdyby Pan Michał wydał na instalację 70 000 zł, to odliczeniu podlegałaby maksymalna kwota wynikająca z rozporządzenia, czyli 53 000 zł.

 

Tylko w województwie lubuskim w ubiegłym roku zainstalowano około 500 instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych. Wiele z nich znajduje się w Zielonej Górze i Żarach. Jednym z inwestorów jest pan Adam (na zdjęciu), który wybrał usługi Columbus Energy. Z zalet fotowoltaiki korzysta zarówno w domu, jak i przydomowym gospodarstwie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: